Typer Euro 2016
sobota / 02 lipca 2022
Dodatki do gazet na Facebooku

Film: Bomba, która wstrząsnęła światem

archiwum
Bomba, która wstrząsnęła światem

Gazeta: Polityka 2015/32
Dostępny: 2015-08-05 - 2015-08-11
Cena: 15,99 zł

Bohaterem i narratorem filmu Bomba, która wstrząsnęła światem jest Roy Glauber - fizyk i noblista z 2005 r., prawdopodobnie ostatni żyjący naukowy uczestnik projektu Manhattan, którego celem było stworzenie bomby atomowej. Twórcą i reżyserem dokumentu jest dziennikarz naukowy Polityki Karol Jałochowski.

Film będący efektem wielogodzinnych rozmów z obdarzonym niebywałą pamięcią i erudycją uczonym, jest zapisem osobistej relacji Roya Glaubera z przełomowych wydarzeń, które ukształtowały powojenny porządek świata. Uczony, któremu towarzyszy jego partnerka, Atholie Rosett, opowiada w zajmujący sposób o niezwykłym doświadczeniu pracy w tajnym ośrodku na pustyni Nowego Meksyku, o słynnych uczestnikach projektu Manhattan - zwłaszcza o generale Grovesie i Robercie Oppenheimerze, o tym, czego po latach żałuje, i z czego jest dumny.

Zdjęcia do filmu kręcono m.in. w Los Alamos (gdzie pracowano nad stworzeniem bomby atomowej), Alamogordo (miejscu testu Trinity), Santa Fe i Singapurze. Dokument wzbogacają także odtajnione niedawno materiały filmowe i zdjęcia z archiwów Los Alamos National Laboratory. Filmowi Bomba, która wstrząsnęła światem towarzyszy tekst Karola Jałochowskiego opublikowany w książeczce dołączonej do DVD a poświęcony projektowi Mahnattan.

komentarze do: Bomba, która wstrząsnęła światem

dodaj komentarz

Nazwa wyświetlana obok komentarza.
Adres e-mail nie będzie opublikowany!

UWAGA! Komentarze podlegają moderacji.