Typer Euro 2016
piątek / 08 grudnia 2023
Dodatki do gazet na Facebooku

Film: Cuda wszechświata (3/4): Opadanie

archiwum
Cuda wszechświata (3/4): Opadanie

Kolekcja: Tajemniczy Kosmos 9
Dostępny: 2012-12-18 - 2012-12-30
Tytuł oryginalny: Wonders of the Universe (3/4)
Rok wydania: 2011
Cena: 24,99 zł

W trzeciej części, profesor Brian Cox, zajmuje się historią siły, która rzeźbi cały wszechświat - grawitacji. Grawitacja wydaje się być tak znajoma, pomimo tego jest jedną z najdziwniejszych i najbardziej zaskakujących sił we wszechświecie. Poczynając od lotu parabolicznego, Brian doświadcza całkowitej nieważkości rozważając jak duży wpływ grawitacja wywarła na otaczający nas świat. Grawitacja jednak ma wpływ także na dużo większe odległości. Jest wielkim kompozytorem kosmosu. Dyktuje naszą orbitę wokół słońca, nasz związek z innymi planetami układu słonecznego a nawet sposób w jaki układ słoneczny porusza się wokół naszej galaktyki.

Mimo to paradoksem tej siły jest to iż jest relatywnie słaba. Brian bierze udział w zmieniającej oblicze ludzkiej twarzy przejażdżce wirówką, by wyjaśnić w jaki sposób grawitacja osiąga swoją ogromną moc, przed spojrzeniem na rolę jaką odgrywa w jednym z najbardziej nadzwyczajnych zjawisk we wszechświecie - gwiazda neutronowa. Pomimo iż ma tylko kilka kilometrów średnicy, jest tak gęsta, że jej grawitacja jest 100 milionów razy większa niż na ziemi.

Przez wieki nasze poszukiwania zrozumienia grawitacji pozwoliły nam zrozumieć niektóre z prawdziwych cudów wszechświata, Brian ukazuje że to naukowcy kontynuują poszukiwania odpowiedzi które od zawsze inspirowały jego zachwyt.

komentarze do: Cuda wszechświata (3/4): Opadanie

dodaj komentarz

Nazwa wyświetlana obok komentarza.
Adres e-mail nie będzie opublikowany!

UWAGA! Komentarze podlegają moderacji.